Zimą kierowcy nie czują się zazwyczaj komfortowo. Jak wynika z danych Europ Assistance Polska o tej porze roku liczba zgłoszeń assistance znacznie wzrasta. Kierowcy najczęściej zgłaszają takie usterki jak m.in.: rozładowane akumulatory zamarznięte płyny czy zamki oraz kolizje spowodowane śliską nawierzchnią i nieodpowiednimi oponami. Ochrona assistance o tej porze roku jest szczególnie przydatna. Zminimalizuj ryzyko, przygotuj auto do podróży!
Przed rozpoczęciem sezonu zimowego powinniśmy sprawdzić kondycję akumulatora i jego napięcie. Jeżeli akumulator nie będzie odpowiednio naładowany, podczas podróży możesz mieć problem z odpaleniem silnika. Może też zdarzyć się tak, że winę za niedoładowany akumulator ponosi układ ładowania..
Kiedy temperatura powietrza w ciągu dnia spada poniżej – 7 °C, należy jak najszybciej wymienić opony. Pomimo to, że w Polsce że ma obowiązku wymiany opon, warto w tym przypadku kierować się bezpieczeństwem. Głębszy bieżnik w zimowym ogumieniu zwiększa przyczepność samochodu podczas ruchu. „Zimówki” maja również inny skład, przez co zachowują miękkość w niższych temperaturach. Dzięki temu droga hamowania samochodu znacznie się skróci. Opony całoroczne przy niskich temperaturach ni zawsze musza się sprawdzić. Warto więc zainwestować w opony – inwestując tym samym w bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego.
Opony zimowe powinny mieć równomiernie zużyty bieżnik, którego grubość nie powinna być mniejsza niż 4 mm. Dzięki powyższym cechom droga hamowania auta wyposażonego w ogumienie dostosowane do panujących warunków pogodowych może skrócić się nawet o 30% w porównaniu do opon letnich. Nie warto również oszczędzać na oponach całorocznych. Sprawdzą się one tylko w przypadku samochodów kompaktowych, które poruszają się przede wszystkim po mieście. W warunkach zimowych struktura opon całorocznych nie zapewni tak wysokiej przyczepności do jezdni, jak opony zimowe.
Regularna wymiana płynu hamulcowego jest niezwykle ważna. Żeby układ dobrze zadziałał w minusowych temperaturach należy zaaplikować płyn niskiej lepkości. Oprócz tego olej silnikowy powinien być syntetyczny – gwarantuje on bowiem łatwy start silnika w warunkach, kiedy temperatury są bardzo niskie. Jak sprawdzić krzepliwość płynów, które są w samochodzie? Wystarczy ich próbki zostawić na kilka godzin w zamrażalce. Jeżeli po 2-3 h płyny pozostaną w formie cieczy, ich temperatura krzepnięcia jest odpowiednia.
Warto również wyposażyć się w dodatkowy sprzęt, który będzie przydatny podczas zimy. Niezbędny w odśnieżaniu auta będą: zmiotka, skrobaczka lub ewentualnie odmrażacz do szyb w płynie oraz nieprzemakalne rękawice. Dodatkowo użyteczne okazać się mogą przewody rozruchowe, linka holownicza oraz łańcuchy śniegowe, które możemy wozić w bagażniku.
Wyjeżdzamy na wakacje. To idealny moment, dla osób które chcą okraść Twój dom. Nie czekaj, ubezpiecz swój dom już teraz i jedz na wakacje spokojnie!
ZOBACZ WIĘCEJ