Czas na bezpieczne wakacje

Zadbaj o siebie i bliskich!

WYLICZ SWOJĄ POLISĘ

Kategoria:


Tagi:

Jedziesz na wakacje do Bułgarii?? Oto co musisz wiedzieć o tym kraju

Strona główna » Jedziesz na wakacje do Bułgarii?? Oto co musisz wiedzieć o tym kraju

Zapomniana przez ostatnie 20 lat, teraz przezywa ponowny  nalot turystów. Kraj Rakiji  i złota to obecnie najchętniej odwiedzany przez Polaków region. Bułgaria bo o niej mowa słynie również z pysznego wina i pięknych róż.

Położenie

Bułgaria – położona jest w południowej Europie nad Morzem Czarnym, w południowo-wschodniej części Półwyspu Bałkańskiego. Od północy graniczy z Rumunią, od zachodu z Serbią i Macedonią, od południa z Grecją Turcją. Stolicą Bułgarii jest Sofia.

Klimat

Ze względu na swój klimat (umiarkowany ciepły, kontynentalny, suchy, nad morzem podzwrotnikowy) Bułgaria  jest bardzo chętnie odwiedzana przez Polaków, którzy nie zawsze mają słoneczną pogodę nad Bałtykiem.

Zwyczaje

Jednym z najzabawniejszych  dla większości odwiedzających Bułgarię turystów jest fakt, że obowiązuje tam odwrotne kiwanie głową. W związku z tym bardzo często dochodzi tu do wielu zabawnych sytuacji. Należy o tym pamiętać np. w restauracji, by na pytanie kelnera: „czy nam smakowało” nie odpowiedzieć  kiwnięciem „ po naszemu” .

Bułgarzy obchodzą co roku święto – Martenica, którym od 681 roku witają się wiosnę. Podczas święta Bułgarzy obdarowują się wzajemnie biało-czerwonymi gałgankami w formie laleczek, plecionek czy pomponików. Rakija – narodowy trunek.

Państwo winem i rakiją płynące

Kto z nas nie skosztował chociaż raz bułgarskiego wina. Mało z nas jednak wie, że wino Bułgarzy prawdopodobnie produkowali już w czasach…. kamienia łupanego! Bez względu jednak czy jest to tylko legenda, państwo to słynie z przepysznych win. Będąc w Bułgarii nie sposób nie skosztować rakiji – tego tradycyjnego trunku możecie skosztować kupując go w sklepie, lub od gospodarza (tu jednak radzimy wielką ostrożność ze względu na zawartość przeszło 80% alkoholu!).

Kaba gajda – czyli w rytmie bułgarskiej  dudy

Bułgarzy są dumni ze swojego instrumentu o nazwie kaba gajda. To ludowy dęty instrument muzyczny, składający się z mieszka ze skóry zwierzęcej (owczej czy koziej) i dwóch piszczałek.

Niskie ceny, zapierające dech w piersiach wybrzeże Morza Czarnego, przepiękne zabytki i niskie ceny zachęcają turystów do zwiedzenia właśnie tego miejsca w Europie. Kraj ten odwiedza rocznie około 7 milionów turystów, co oznacza, że w połączenie z pięknem przyrody turystyka w tym regionie jest na bardzo wysokim  poziomie.

Zadbaj o swój dom gdy wyjedziesz!

Wyjeżdzamy na wakacje. To idealny moment, dla osób które chcą okraść Twój dom. Nie czekaj, ubezpiecz swój dom już teraz i jedz na wakacje spokojnie!

ZOBACZ WIĘCEJ