Czas na bezpieczne wakacje

Zadbaj o siebie i bliskich!

WYLICZ SWOJĄ POLISĘ

Kategoria:


Tagi: / /

Jazda na stoku. Jakie są obowiązki narciarza?

Strona główna » Jazda na stoku. Jakie są obowiązki narciarza?

Spadający śnieg i utrzymujący się mróz sprawia, że warunki na stokach stają się coraz lepsze. Narciarze już od jakiegoś czasu wybierają się na wyjazdy narciarskie w Polsce i za granicą. Nikomu nie trzeba przypominać, że podczas wzmożonego ruchu na stoku może dość nieprzewidzianego wypadku. By uniknąć kłopotów w przyszłości warto zainwestować w kompleksowe ubezpieczenie narciarskie.

Czy narciarz ma jakieś obowiązki?

Jazda na nartach wymaga dużych umiejętności i kondycji fizycznej. Oprócz tego na stoku trzeba się odpowiednio zachowywać. Oprócz przestrzegania regulaminu trzeba również wiedzieć, że wszystkie prawa i obowiązki narciarza znajdują się  w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich  z dnia 31 grudnia 2011.

Nikomu nie trzeba chyba przypominać, że każdy narciarz i snowboardzista musi jeździć w kasku oraz nie może wyjeżdżać na stok pod wpływem alkoholu.

Kask ochronny. Co mówią przepisy?

Na temat przepisów odnośnie kasku ochronnego spytaliśmy pana Tomasza, który od lat jest instruktorem narciarstwa. Dowiadujemy się, że:

Kask ochronny musi posiadać każdy na stoku kto nie ukończył 16 lat. Za brak kasku u dzieci i młodzieży odpowiada osoba, która jest za nie odpowiedzialna podczas uprawiania narciarstwa zjazdowego i snowboardingu. Takimi osobami mogą być m.in. rodzice, opiekunowie, nauczyciele i osoby odpowiedzialne za wyjazd. Brak kasku to brak odpowiedzialności, za który można dostać mandat w wysokości od 20 do nawet 5 tys. zł.

Slogan „Nigdy nie jeżdżę po alkoholu” idealnie pasuje także do sportów zimowych. Jazda na stoku po alkoholu jest zabroniona. Właściciel zorganizowanego terenu narciarskiego lub zarządca tego terenu może odmówić wejścia na stok osobie, która znajduje się pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Pamiętaj, że Ty sam możesz również zainterweniować. Jeśli pijany narciarz upiera się, że chce zjeżdżać powinieneś wezwać policję. Oprócz tego na stokach można znaleźć zjeżdżającym policjantów, którzy dbają o bezpieczeństwo na stoku.

Pamiętaj o bezpieczeństwie

Odpowiedzialność i bezpieczeństwo na stoku to podstawa. Każdy miłośnik sportów zimowym musi pamiętać o bezpieczeństwie swoim i osób trzecich znajdujących się na stoku. Wybierając określony kompleks narciarski należy wcześniej zapoznać się z regulaminem trasy i dostępnych obiektów. Na trasie należy przestrzegać wszystkich znaków, nakazów i zakazów.

„Mierz siły na zamiary” w przypadku narciarstwa oznacza, by wybierać tylko trasy, które są dla nas odpowiednie pod względem trudności. Oprócz tego zwracajmy uwagę na warunki atmosferyczne i prędkość zjazdu. O sprzęcie nie trzeba przypominać. Używaj go zawsze zgodnie z przeznaczeniem.

Ubezpieczenie

Na stoku może wydarzyć się wszystko. Polacy często wybierają się na narty na stoki w Czechach, Słowacji, Austrii lub we Włoszech. Brak odpowiedniego ubezpieczenia oznacza, że w przypadku wypadku wszystkie koszty pokrywa poszkodowany. Trzeba pamiętać, że koszty leczenia, transportu medycznego i akcji ratunkowej nie należą do najtańszych. W skrajnych przypadkach może to być nawet kilkaset tysięcy złotych.

Najlepszym rozwiązaniem jest kupno ubezpieczenia narciarskiego, które chroni przed finansowymi konsekwencjami w przypadku niespodziewanego wypadku na stoku. Inwestując w sprzęt narciarski nie oszczędzaj również na polisie. Bezpieczeństwo na stoku to podstawa. Skorzystaj z pomocy ekspertów, którzy ochronę dobiorą do Twoich oczekiwań.

Zadbaj o swój dom gdy wyjedziesz!

Wyjeżdzamy na wakacje. To idealny moment, dla osób które chcą okraść Twój dom. Nie czekaj, ubezpiecz swój dom już teraz i jedz na wakacje spokojnie!

ZOBACZ WIĘCEJ