Czas na bezpieczne wakacje

Zadbaj o siebie i bliskich!

WYLICZ SWOJĄ POLISĘ

City break a ubezpieczenie turystyczne

Strona główna » City break a ubezpieczenie turystyczne

Pokaz mody w Mediolanie, koncert w Madrycie, czy spacer po Moście Karola w Pradze? Weekendowe „wypady”  do europejskich miast  cieszą się coraz większą popularnością. City break – czyli weekendowy wyjazd do innych miast europejskich, to forma spędzenia wolnego weekendu, który  jeszcze kilka lat temu kojarzył się głównie z podróżami po Polsce. Czy ubezpieczenie turystyczne jest w tym przypadku obowiązkowe?

Ubezpieczenie turystyczne ważne nawet na krótką wycieczkę?

Oczywiście, że tak. Każdy wyjazd, choćby na dwa-trzy dni powinien być asekurowany polisą turystyczną.  W związku z licznymi ofertami linii lotniczych oferujących tanie przeloty do wielkich europejskich miast, coraz częściej korzystamy z tej formy wypoczynku. Taki weekendowy „wypad do innego miasta” zastąpił te wyjazdy, które odbywały się kiedyś głównie w granicach naszego kraju. Oczywiście Polacy nie rezygnują z wycieczek krajowych, jednak te coraz częściej zastępowane są wyżej wymieniona formą turystyki.

Coraz częściej w weekendy wyjeżdżamy za granicę

Magdalena Plutecka-Dydoń z Neckermann Podróże podkreśla, że trend City break z roku na rok rośnie: „Nasza chęć podróżowania rośnie, ponieważ coraz więcej osób chce maksymalnie wykorzystać wolny czas. W Polsce wyjeżdżamy do SPA lub łączymy krótkie wypady weekendowe z aktywnością sportową. Uwielbiamy góry, morze, chętnie jeździmy na Mazury. Za granicą bardzo chętnie spędzamy przedłużone weekendy. Kilkudniowe wypady najczęściej robimy do Włoch i Chorwacji, ale też do Czech, na Słowację i Węgry. Bardzo lubimy Paryż, Rzym, Wenecję i Barcelonę. To top miasta. City breaki są modne przez cały rok”.

Jakie kierunki są obecnie najbardziej oblegane przez  polskich turystów?

„Bliskie i tanie” – można by najprościej to ująć. Planując weekend poza granicami Polski najchętniej wybieramy miejsca  tam, gdzie jest najtaniej.  Do takich miejsc należą m.in.: Mediolan,  Praga, Edynburg lub Berlin. Berlin i Praga, to miasta w których odnotowuje się najwięcej rezerwacji hotelowych właśnie na weekendy. Poza tym miasta te są położone dość blisko od naszych granic, co w przypadku „wypadów” weekendowych ma ogromne znaczenie.

Wyjeżdżasz za granice? Kartka EKUZ to za mało

Przypomnijmy, że karta, którą wydaje nam Narodowy Fundusz Zdrowia pokrywa koszty leczenia wyłącznie w placówkach z podpisaną umową z odpowiednikiem naszego NFZ na zasadach obowiązujących w danym państwie. Jeśli więc obywatele danego państwa dopłacają do świadczeń pomocy medycznej – my również musimy takowej płatności dokonać. W porównaniu z indywidualnym ubezpieczeniem turystycznym karta zapewnia tylko podstawową opiekę medyczną. Ponadto karta nie pokrywa kosztów transportu medycznego do kraju. Ten zapis jest niezmiernie ważny  – jeśli bowiem nasz stan zdrowia drastycznie się pogorszy, a transport medyczny okaże się niezbędny – poniesiemy za to bardzo poważne konsekwencje finansowe. Transport medyczny do Polski to koszt od kilkuset do kilku tysięcy euro. Mając na uwadze takie ryzyko warto zapłacić kilkadziesiąt  złotych za ubezpieczenie turystyczne.

Pamiętaj, że myślenie w stylu „nic mi się nie stanie – jadę tylko na dwa dni” – jest bardzo mylące. Nawet najkrótszy wyjazd wiąże się z pewnego rodzaju ryzykiem wystąpienia wielu nieoczekiwanych wydarzeń, którego skutki finansowe będziesz musiał w pełni pokryć z własnej kieszeni.

Zadbaj o swój dom gdy wyjedziesz!

Wyjeżdzamy na wakacje. To idealny moment, dla osób które chcą okraść Twój dom. Nie czekaj, ubezpiecz swój dom już teraz i jedz na wakacje spokojnie!

ZOBACZ WIĘCEJ